Five Rivers District
Sunday, May 19, 2019
Our District Mission is to Cultivate Christian Growth and Support the Local Church

Prayer Calendar

Five Rivers District Prayer Calendar 2019

Please remember to list in your bulletin and/or newsletter, and be in prayer for, the Five Rivers District Church(es) or the institution listed below


 

 

Jan. 6       Bishop Saenz and Cabinet

Jan. 13     Louisburg  Bradley Wheeler  Associate: Karla Woodward                       

Jan 20     Ives Chapel/Edgerton  Jeni Anderson

Jan.27     KU Campus Ministry Susan Mercer 

        

Feb.3       Worden Joshua Johnson

Feb.10     General Conference Special Session

St. Louis, Mo    

Feb.17     Lawrence: First  Tom Brady

                Lawrence West  Tyler Kaufmann

  Feb. 24    Mound City/Blue Mound  Russell Brown

 

Mar. 3      Osawatomie/Lane  Marti McDougal         

Mar.10     David Watson and family     

Mar.17     Ottawa: First  Kathleen Whitmore

Mar. 24     Lyndon  Caren Loper

Mar. 31     Elsmore  Ralph Peters                

 

April 7       Pomona/Vassar/Quenemo  Julie Freeman

April 14     LaCygne/New Lancaster  Glen Duderstadt

April 21     Lawrence: Central  Amy Seifert

April 28     Prescott/Pleasanton  Bill Fitzgerrel

 

May 5      Camp Chippewa  James Rickner and Staff          

May 12    Waverly/Melvern/PrairieView  Hyun Ju Gil                  

May 19    Hiattville  Don Flanner

May 26    Ottawa: Trinity/Richter  Lori Stevens                 

 

 

June 2     Lawrence: Centenary/Eudora  Ross Baker                  

June 9     Wellsville/Clearfield  Kathy Symes               

June 16    Fulton/Mapleton  Connie Edgerton          

June 23   Yates Center/Neosho Falls  Javier Rios

June 30    Five Rivers District Office/Marvé     

 

July   7     Michigan Valley  Scott Dickinson

July 14     Ottawa: First  Kathleen Whitmore       

July 21     Overbrook  Dean Lashley

July 28     Burlington  Daekyung Kim

 

Aug. 4       Vinland  Joni Raymond

Aug. 11     Iola: Wesley/Calvary  Jocelyn Tupper 

Aug. 18     Linwood  Linda Hopwood            

Aug. 25     Baldwin: First  Amanda Baker             

 

Sept. 1     Paola  Kenneth Baker                         

Sept. 8     Plum Creek  Jada Hodgson

Sept. 15    St. Johns/Hammond/West Liberty  Gary DeMott

Sept. 22   Fort Scott: First  Steve Cole

Sept. 29   Garnett/Greeley  Bill Driver                     

 

Oct. 6       Colony  Dorothy Welch             

Oct.13      Parker/Beagle/Fontana  Tony Ikenberry             

Oct. 20     Richmond/Princeton  Lenise Eddings            

Oct. 27     Gridley/Turkey Creek   Ed Flener                     

 

Nov. 3      Kincaid Selma/Welda  Bill Nelson

Nov. 10    Humboldt/Big Creek  Marge Cox

Nov. 17    Baker University Campus Ministry  Kevin Hopkins

Nov. 24    Williamsburg/Ottawa: Union Chapel  David Ragland

                                                           

Dec. 1     Moran/Bronson  Jim Stigall

Dec. 8      Redfield/Uniontown  Connie McKee             

Dec. 15    Mildred  Tracy Smith

Dec. 22    Iola: Salem   Dale Thiele 

Dec. 29    Bishop Saenz and family